éééé—dz dz dz dz dz dz dz dz dz dz dz dz

První kontakt se šicím strojem

Dokonalá mechanika a šlapáním na pedál se zrychluje zdvihavý pohyb. Automobilový motor? Ale kdeže!

Není žádným tajemstvím, že nejsem zrovna mehlo; dokonce jsem přímo nemehlo. Nejen proto všechny překvapilo, když jsem oznámil svůj záměr naučit se šít na stroji. Nutno podotknout, že je šít a šít. Můj cíl je zvládnout si zkrátit kalhoty, nikoli stvořit oblek.

První, co jsem si chtěl ušít, byl polštář se švédskou vlajkou. Látky daných barev však nebyly doma k nalezení, proto jsem se rozhodl pro generálku v podobě vlajky anglické (a tím myslím skutečně anglické, nikoli britské). Jako muž prvně šijící na stroji jsem pochopitelně získal několik poznatků, o něž se samozřejmě musím hned podělit na bločíčku, kdyby snad někoho napadla podobná šílenost:

 • Bez návodu ani ránu (i když k té babiččině Ladě už se sháněl trochu hůř)
 • Je potřeba neustále – neustále – přemýšlet. Jakým směrem a z které strany píchnout špendlíky, jestli jsem na rubu, nebo na líci, jak to bude vypadat, až to převrátím, jestli nestrkám ruku pod jehlu a podobně.
 • Špendlíky píchají.
 • Zapošívá se i na začátku, což neustále zapomínám.
 • Těch nití co padlo na neúspěšné pokusy o zavedení spodní nitě!
 • Entlování mi vůbec, ale vůbec nejde.
 • Hodí se dělat zkušební švy na zbytku použité látky.
 • Světe div se, látky se hýbou, takže nelze, opakuji nelze, vytvořit dokonalý rys.

IMG_20160212_170646

Nakonec to tak těžké vlastně nebylo a na to, že to byl můj první vážný vztah se strojem, vypadá výsledek docela… ne rovnou na vhození do ohniště.

3 thoughts on “První kontakt se šicím strojem”

 1. Hodně cool! Máš to na zip nebo knoflíky? :P A se všema poznatkama naprosto souhlasím a hned se cítím líp :D Až na to entlování, na tom nevidím teda nic moc složitýho. Naopak spodní nit je fakt zlo, neumím to doteď.

  1. Děkuji, vlastně za to, že jsem se k tomu odhodlal, můžeš tak trochu ty a tvá sukňová matika. Co se týče zavírání, cé ist richtig:
   Mimochodem tě jistě uklidní, že jsme si to se spodní nití vyříkali a už ji navlíkám pod půl minuty :D

   1. Takže ani přišívání knoflíků ani zipu, vcelku geniální řešení. Určitě seš nejlepší (ne)dcera své matky.

Komentáře nejsou povoleny.