qacc

Třetí semestr na FI MU je za mnou! Poněkud opožděně tedy přináším shrnující článek.

Při pohledu na právě začínající čtvrtý semestr musím říct, že ten podzimní vlastně nebyl tak těžký. Aspoň jsem si dokázal udělat čas na oběd. A to vlastně celkově celý můj semestr vystihuje. Báro, už teď mi chybí naše společná odpoledne.

Předměty

Protože nemám obecně k semestru moc co napsat (natož tady rozdávat rady), bez okolků se vrhněmež na jednotlivé předměty.

NJII_66 Švédština pro mírně pokročilé I [4 kr, Z]

Třetí semestr švédštiny byl naštěstí stejný, jako ty předchozí, i když to tak zpočátku nevypadalo. Na konci loňského kurzu nám pí. Molíková řekla, že příští (tedy tento) semestr už nás bude mít někdo jiný. Toho někoho jsme dokonce už na jeden supl měli, takže jsem se začínal dost netěšit a plánoval jsem si předmět v prvních čtrnácti dnech zrušit. Jenomže první dvě hodiny zabil nejdřív rozkoukávací týden na FF a následně státní svátek. Třetí týden jsem šel na hodinu už s rozepsaným e-mailem na studijní s žádostí o zrušení zápisu z důvodu nedostatečné zkušební doby, když v tom se objevila naše milovaná lektorka a Áďův svět byl zase v pořádku.

IB015 Neimperativní programování [6 kr, A]

Dost možná nejlepší předmět za celý semestr. Funkcionální programování je zkrátka nádherné. A učí ho nadšení lidé. A dělá se na Linuxu. A celkově tak nějak representuje všechno, co je na FI dobře. Logické programování je znatelně méně nádherné, ale taky se mu nevěnuje takové množství času jako funkcku.

Každý týden je zpřístupněn domácí bodovaný odpovědník. Většinou je jednoduchý a snadno ověřitelný (či přímo vyřešitelný) s pomocí interpretru, ale několik úloh je větších na programování a u těchto se hodnotí i krása kódu. Mimo to je možné získat nějaké bonusové body na cvičeních a třeba za kolaboraci (to jest vymýšlení příkladů na zkoušku). Zkouška se mi nezdála příliš náročná, ale má takový nešťastný formát. Je rozdělena na povinnou a nepovinnou část; povinná se ani neboduje, takže slouží vlastně jako zápočet. Příklady v ní jsou jednoduché, ale běda (a taky F) vám, když budete mít byť jediný špatně! Nepovinná část se hodnotí pouze při složení povinné a už je bodovaná.

IB102 Automaty, gramatiky a složitost [7 kr, A]

Teorie, ale taková ta dobrá a zábavná, protože se dá vysvětlovat na obrázcích. Větší část semestru se věnovala formálním jazykům, menší potom vyčíslitelnosti. Od příštího roku ale prý bude všechno jinak, takže povídání o tomto předmětu by mělo ještě nižší informační hodnotu, než zbytek článku.

MB103 Spojité modely a statistika [6 kr, C]

První část byla skoro jako MB102, tedy analysa, akorát ve více (většinou dvou) proměnných.Jak profesor Slovák (který je mimochodem Čech, so don’t worry) několikrát zdůraznil, „zatím neděláme nic, co bysme předtím nedělali.“ A v momentě, kdy jsme něco nového dělat začali (totiž statistiku), jsem už měl dost bodů na E, takže jsem přestal vnímat. Zcela. Na zkoušce bylo naštěstí dost získatelných bodů i za ty „staré“ věci, takže u éčka nezůstalo. Na druhou stranu, nějaké to éčko by se hodilo na příští koncert Fixy, ehm…

PB154 Základy databázových systémů [5 kr, A]

Jak název, umíte-li číst mezi řádky, slibuje, bude to především o SQL. Nezáživné polední přednášky podle anglických slidů jsem většinou strávil obědem a následně prací na úlohách do C++. Cvika jsou ob týden. Ke zkoušce se hodí mít štěstí a nějaké ty znalosti z Organisace souborů. A kdybyste se báli, že Batko je Slovák, tak není.

PB161 Programování v jazyce C++ [6 kr, A]

Blogísky sice slouží ke sdělování subjektivního pohledu, ale neodpustím si disclaimer: s C++ jsem měl už před předmětem jisté zkušenosti, takže mé pocity ještě více než kdy jindy neodpovídají všeobecnému názoru.

Je pozoruhodné, jak se v tomto předmětu krásně střetávají poměrně vysoké nároky a naprosto imbecilní studenti. Ano, předmět si žádá značné množství času, navíc vnitro a zkouška nejsou praktické, takže i nějakou tu teoretickou přípravu. Ale to množství naprosto zcestných dotazů v diskusním fóru, které by vyřešila asi půlminuta hledání, mě odrovnalo. Zejména pak borec, co v tom stejném tématu zmíní, že „za sebou všichni máme Algoritmy“ a následně se zeptá na princip hashovací tabulky.

Letos se trochu experimentovalo s pojetím předmětu a zrušila se cvičení. Místo nich byly v počítačových učebnách dva několikahodinové bloky vyhrazené konzultacím. Jako náhrada práce na cvičeních se totiž zadávaly miniúkoly. Kdo neměl problém, udělal si je doma a měl zas na chvíli klid. Kdo ho měl, navštívil konzultaci. Byl jsem na ní jednou (a to ještě jen proto, že ve stejné místnosti měla být zanedlouho Java), takže nevím, jakou měly tyto hodiny návštěvnost a jaká byla odezva na nastavený systém; mně ale vyhovoval maximálně.

Kromě miniúloh jsme samozřejmě řešili i tradiční domácí úlohy. Jejich náročnost byla značně nevyrovnaná a nelineární: zatímco hned druhá úloha byla dlouhá a těžká, ta poslední byla (možná záměrně) spíše oddychová a téměř mi připadala na úrovni většího miniúkolu. Pro lidi potřebující splašit nějaké body navíc byla zadána ještě bonusová úloha: naprogramovat Tetris za pomoci SDL.

PB162 Programování v jazyce Java [6 kr, A]

Předmět jsem začínal s tím, že mi Java není příliš sympatická. Zakončil jsem ho s tím, že Javu z celého srdce nenávidím. Možná je to tím, jaké peklo je psát v ní bez IDE, možná moc přemýšlím nad výkonem, možná se mi prostě jen příčí camelCaseNaNázvyFunkcí. Teda kdyby Java funkce měla.

Navzdory tomu bylo překvapivě snadné projít předmětem beze ztráty jediného bodu. Ten předmět je prostě primitivní, ačkoli by se podle kódu a počtu kreditů mohlo zdát, že bude s C++ srovnatelný. Částečně za to vděčím IDE, které jsem na cvičeních používal a díky němuž nebyl nejmenší problém dokončit zadanou práci s předstihem, nicméně domácí úlohy, které jsem vypracovával za stejných podmínek jako v C++ (tj. ve vimu), byly v tomto předmětu o mnoho snazší. Další výraznou příčinou jednoduchosti tohoto předmětu je takřka nulová teorie. Na začátku každého cvičení se sice musí splnit odpovědník, nicméně jeho otázky a odpovědi jsou dopředu známy v podobě cvičných testů. Vnitra i zkoušky měly potom čistě praktickou podobu.

PV005 Služby počítačových sítí [2 kr, Z]

Většina lidí si tenhle předmět bere jen jako kreditovku, někteří možná jako prerekvizitu k semináři z webdesignu. A je to právě jedna z těch vzácných situací, kdy se řadím k většině. Ačkoli o kredity na první pohled nemám nouzi, tak na ten druhý jich mám přímo plnou prdel a zpětně nechápu, proč jsem si tento předmět zapisoval. Never drink and enroll, I guess. Možná zůstal v „pětiletce“ z doby, kdy jsem se chtěl věnovat webdesignu, protože právě pro Seminář webdesignu je tohle prerekvisitou. Vlastně už vím, nejspíš jsem chtěl nějak smysluplně trávit čas před Staudkem, ale na tom jsem nakonec taky mnohokrát nebyl. Zkrátka některé přednášky jsou zajímavé, ale téměř vždy jsem měl důležitější věci na práci, než se jich účastnit, takže jsem si vybíral spíš podle aktuálního přednášejícího, kteří se střídali.

PV169 Základy přenosu dat [4 kr, A]

Fakt jsem se snažil, ale předmět docenta Staudka v podvečer jako poslední přednáška dne si prostě říká o to, aby na ni nikdo nechodil. I když mě téma jako takové nebavilo tolik, jako minulesemestrální Organisace souborů (protože tohle je hardwarové a fyzikální), nebylo učení tak hrozné, jelikož slajdy jsou velmi dobře zpracované a z různých ypsilonových webů tak trochu víte, co čekat u zkoušky.

VB035 English I [2 kr, Z]

Co mě naprosto vyvedlo z míry, byla rychlost vyprodání seminárních skupin. Bez naváděcího systému ani ránu. Na doporučení jsem se zapsal do skupiny Mgr. Trumpešové-Rudolfové a s klidem můžu doporučit taky… pokud vás angličtina trochu zajímá a hodláte se v ní zlepšovat. Domácí příprava sestávala z přečtení jednoho článku za týden, úkoly se neřešily, zato v hodině se neustále mluvilo s občasným gramatickým cvičením.

Na zápočtový test, ach tolik obávaný, jsem se připravoval asi tři hodiny formou procházení cvičných odpovědníků. Nebylo to až tak hrozné, zvlášť, když se za špatné odpovědi nestrhávaly body. Spousta gramatických otázek ve stylu „which one of the following is wrong“ ale byla docela zapeklitá. Některé otázky, hlavně terminologické, byly ale naopak velmi jednoduché, takže získat požadovaných 30 bodů z 50 nebyl výrazný problém.

VB035T English I – Test [0 kr, Z]

Srovnávací test z angličtiny; asi k němu není moc co napsat (protože si to nepamatuju). Nebyl příliš těžký, nebo mně se aspoň nezdál. Nesouhlasící většina nechť si nesouhlasí na svých vlastních blozích.

A dál?

Ačkoli mám v jarním semestru zapsáno historické minimum kreditů (31 28, protože švédština nebude :(), nemohu se ubránit pocitu, že letos zemřu, neboť:

 • jsem si zapsal těžší verzi diskrétní matematiky
 • všichni se mě pořád ptají na bakalářku a já nemám nejmenší představu, co a u koho chci dělat
 • dělám pomocníka v předmětu IB002, kde mám vylepšovat odpovědníky
 • nemám volný pátek (mám volné úterý, ale to není totéž)
 • rozvrh je tak nešťastný, že středa a čtvrtek jsou přecpány a nezajdu si na oběd (obzvláště děsivá představa)

A ze všeho nejdůležitější: Budu cvičícím předmětu PV112, kde budu vysvětlovat lidem ne mladším, než jsem sám, jak se používá OpenGL. Samozřejmě z toho mám trochu strach, protože mám potřebu mít všechno dokonalé a cviko musí jít jak na drátkách, což je prakticky nemožné. Ale i přes mohutnou podporuehm z toho mám takové spíše příjemné chvění a vlastně se i docela těším. Nechcete si to někdo zapsat? Máme v C++ skupinách málo studentů.

Vzhůru do dalšího semestru!

3 thoughts on “qacc

 1. klasicky čtu jenom švédštinu, ale stejně musím všecko okomentovat. Haha. Hahahahahhaha.
  Making jokes, are we?

 2. Jejda, to je tak dávno! (Jo, čtenář si pomůže sám.)
  Such not fun o.O

Komentáře nejsou povoleny.